چطور در برابر فرزندانمان خشم خودمان را کنترل کنیم؟

همه ما والدین اغلب با رفتارهایی از فرزندانمان مواجه می شویم که باعث خشمگین شدن ما و حتی پرخاشگری ما می شود اما والدینی هم هستند که در این تله گیر نمی کنند آن ها اغلب می کوشند تا خشم خود را مهار کنند و جور دیگری با رفتارهای نامطلوب فرزندانشان کنار می آیند.

آنها از روش تتا استفاده می کنند تتا مخفف : توقف – تفکر – اقدام است .

هر پدر یا مادری در مواجهه با رفتارهای ناخوشایند فرزندانش می تواند دو راه را پیش بگیرد :

راه اول سریع خشمگین شدن و پرخاشگری که این اصلا راه خوبی نیست چرا که اولا اوقات خودمان و فرزندانمان را خراب می کنیم ثانیا موقع خشم ممکن است به فرزندمان آسیب برسانیم و سوما اینکه اینطوری فرزندمان هم به صورت ناخودآگاه (یادگیری غیر عمد یا پنهان ) این حرکات و طرز برخود ما با مسائل را یاد می گیرد و بعد ها در جنبه های مختلف زندگیش از آن ها استفاده می کند و چهارم اینکه اینطوری رفتارهای بد فرزندمان افزایش پیدا می کند .

راه دوم استفاده از روش تتا یا همان توقف ، تفکر ، اقدام است.

دوستان قبل از اینکه این روش را توضیح دهم ذکر چند نکته را لازم می دانم که اگر شما به آن ها توجه کنید خیلی راحتتر می توانید با کودکتان ،رفتار نامطلوبش و جلوگیری از خشمگین شدن خودتون کنار بیایید .

1- اینکه کودک شما و آن موقعیت ناخوشایند ،حتما موجب خشم شما نمی شوند بلکه دیدگاهی که شما در مورد آن موقعیت و آن شرایط اتخاذ می کنید و همچنین خودگویه های خودتان موجب خشمتان می شود .

2- به خودتان بگویید که: کودک من بی عیب و نقص نیست و من هم اینگونه نیستم اما من دارم تلاش می کنم تا خشم خودم را کنترل کنم و مهارت های فرزند پروریم را بهبود بخشم.

3- با خودتان بگویید که من الان دیگر روش تتا را بلد هستم و این را هم می دانم که اگر خودگویه های منطقی داشته باشم می توانم به راحتی خشمم را کنترل کنم .

پس دوستان عزیز اگر در شرایطی قرار گرفتید که کودکتان رفتاری انجام داد که می بینید دارید عصبانی می شوید از این چند گام پیروی کنید تا خشمتان فروکش کند :

1- توقف : این که بدانید و بتوانید تشخیص بدهید که چه زمانی دارید عصابی می شوید خیلی مهم است –موقعیت را ترک کنید خودتان را با انجام یک کار دیگه در حد یک دقیقه مشغول کنید.

2- تفکر : به خودتان بگویید : من در مورد این رفتار فرزندم به خودم چه می گویم که اینگونه باعث عصبانیتم می شود ؟پس به خودتان بگویید :من خودم با افکار و دیدگاهم دارم خودم را عصبانی می کنم و بگویید من برای برخورد با این رفتار فرزندم مجبور به عصبانی شدن نیستم ،من می توانم طور دیگری برخورد کنم ،بچه من مگر چند سالش است که من اینقدر از او توقع دارم ،او با توجه به سن و سال ، تجربه و آموخته های خودش است که اینطوری رفتار می کند بزرگتر که شود بهتر می شود .

اقدام : پس به سمت فرزندتان بروید و با توجه به روش هایی که در این دوره به شما آموزش داده ایم یک گزینه مناسب را برای برخورد با این رفتار ،موقعیت و شرایط انتخاب کنید تا بتوانید رفتارش را در جهت مطلوب سوق دهید .

پس توجه داشته باشید می توانید بدون آنکه خودتان را ناراحت کنید رفتار فرزندتان را تغییر دهید .

دوستان خودگویه ها یعنی حرف هایی که با خودمان می زنیم ،باورها و انتظارات ما از رفتار فرزندمان ، مستقیما رفتار و احساس ما را رقم می زند و ما می توانیم با تغییر این سه مورد یعنی تغییر خودگویه ها ،باورها و انتظاراتمان ، رفتارهای بهتری را از فرزندمان شاهد باشیم .

چند خودگویه غیر منطقی رایج که ما باید از آن ها پرهیز کنیم و خود گویه های منطقی و مثبت را جایگزین آن ها کنیم تا راحتتر بتوانیم خشممان را کنترل کنیم .

1- اگر خودم را عصبانی نشان ندهم فرزند فکر می کند من آدم شل و ولی هستم و جدی نیستم .

2- اگر فرزندم رفتار بدی را داشته باشد و من عکس العمل (عصبانی بودن )نشان ندهم دیگران فکر می کنند من آدم بی کفایتی هستم .

3- رفتار بد او بی احترامی و بی توجهی به من است .

4- او در آینده یک آدم بزهکار می شود .

5- رفتار او واقعا افتضاح است و من دیگر نمی توانم او را تحمل کنم .

6- اگر خشم خودم را بیرون نریزم منفجر می شوم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه فرزند برتر می باشد.