تاثیر بد استرس و نگرانی بر رابطه والدین با بچه ها

دوستان، برخی از والدین که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست آنقدر به بچه هایشان می چسبند و به اصطلاح آنقدر مواظب آن ها هستند که علاوه بر اینکه آن ها را معذب می کنند، باعث خراب شدن رابطه شان هم می شوند و همه این ها بر می گردد به اینکه والدین نگران بچه هایشان هستند.

طرف، بچه اش 17-18 سالش شده است به شکلی با او رفتار می کند که انگار فرزندش 2-3 سالش است .
دوستان نگرانی بیش ازحد علاوه بر اینکه باعث استرس خودتان می شود حس خلاقیت را از فرزندتان می گیرد ،و آن ها را وابسته می کند و نمی گذارد که مستقل بار بیایند و روی پای خودشان بایستند ما اگر می خواهیم مواظب فرزندانمان باشیم باید دورادور حواسمان باشد و خیلی آن ها را اذیت نکنیم.

دوستان بگذارید کمی برگردیم به قبل تر، زمانی که شما تصمیم گرفتید بچه دار شوید آیا هیچ وقت از خودتان پرسیدید که این فرزند من چگونه از دو تا تک سلول تبدیل می شود به یک انسان کامل آیا هیچ وقت نگران بودی که کی قلبش درست می شود کی استخوان هایش درست می شود ،نکند یک دفعه خدا یادش برود کلیه اش را بسازد نکند جای معده اش با چشمش عوض شود ،نه عزیزان چون ما می دانستیم که خدای قادر مطلق کارش را خوب بلد است و هیچ وقت نگران این قضیه نبودیم فقط مواظب آرامش مادر بوده ایم ،مواظب تغذیه مادر بوده ایم.

پس همانطور که یک مادر پس از باردار شدن فقط باید مواظب خودش باشد که نکند ضربه ای بخورد ،استرس بهش وارد شود ،غذای بدی بخورد که خدای نکرده باعث آسیب به جنین شود، وقتی هم که بچه متولد می شود و بزرگ و بزرگتر می شود باز هم باید مواظب رفتار ها ،حرف ها و عملکرد های خودش در برابر فرزندش باشد با این تفاوت که پدر بچه هم باید آرامش را در منزل و خانواده برقرار کند.
دوستان خدای آن جنینی که در شکم مادر رشد می کند با آن همه عظمت و خدای آن بچه ای که متولد شده است و روز به روز بزرگتر می شود یکی است.

همانطور که آن خدا در شکم مادر مواظب بوده است روی زمین هم مواظبش است پس نگرانی و استرس بیش از حد ما شاید دلیلی نداشته باشد البته اگر به خدای خودمان ایمان داشته باشیم.

دوستان ،اینکه ما مواظب فرزندمان باشیم تا اینکه بخواهیم مثل چسب به او بچسبیم بخاطر نگرانی بیش از حد با هم فرق دارند وقتی شما بیش از حد نگران فرزندتان باشید باعث می شود که هم خودتان همیشه استرس داشته باشید و هم اینکه استرس را به فرزندتان هم منتقل کنید اینطوری روی نوع رفتارتان و حرف هایتان با فرزندتان تاثیر بد به وجود می آورد و رابطه تان شکل دیگری که متاسفانه خوب نیست به خودش می گیرد.

شما وقتی زیاد نگرانی دارید بصورت غیر مستقیم به فرزندتان می گویید که من به تو اعتماد ندارم ،تو نمی توانی مواظب خودت باشی ،تو هنوز به حد کافی بزرگ نشده ای اینطوری فرزند شما این پیام ناخودآگاه شما را متوجه می شود و روی نوع رفتارش با شما اثر بد می گذارد ولی وقتی زیاد به فرزندتان نچسبید دارید این پیام را به او می دهید که به تو اعتماد دارم ،تو می توانی گلیم خودت را از آب بکشی تو می توانی خوب و بد خودت را بفهمی.

اینطوری داری حس مهم بودن و توانا بودن را به فرزندت تزریق می کنی.

وقتی فرزند شما از شما حس مهم بودن را دریافت می کند چه می شود ؟

حس خوب بهش دست می دهد ،حالش خوب می شود و می خواهد یک جوری آن حس خوب را به شما بر گرداند ،به شما اعتماد پیدا می کند ،قلبا دوستتان خواهند داشت و رابطه تان در سیکل مثبت می افتد.

دوستان باز هم می گویم ما همه ، فرزندانمان را دوست داریم ولی خیلی وقت ها با کارمان آن ها را می رنجانیم ،معذبشان می کنیم ،از خودمان فراریشان می دهیم خودمان با دست خودمان رابطه مان را خراب می کنیم.

پس از امروز سعی کنید حتی اگر نگران فرزندانتان هم بودید تو دلتان باشید و دورادور مواظبشان باشید نه اینکه مدام به آن ها بچسبید و به آن ها اعتماد نکنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه فرزند برتر می باشد.