اثرات مثبت عذرخواهی و نحوه صحیح عذرخواهی

حتما شما هم مانند تمامی انسان ها گاهی خواسته یا ناخواسته مرتکب اشتباهاتی شده اید که موجب رنجش همسر،فرزندان یا عزیزانتان یا هر کس دیگری شده اید. در چنین مواقعی برای اینکه کدورت را از میان بردارید و دوباره فضایی با مهر و محبت ایجاد کنید دانستن راه کار هایِ تاثیر گذارِ عذرخواهی به شما کمک می کند.

وقتی اشتباهی می کنیم ،دلی را می شکنیم ،حرفی می زنیم که کدورت ایجاد می کند اگر فکر می کنید تنها با گفتن «ببخشید»قائله ختم می شود و طرفتان موظفه که اشتباه شما را ببخشد و فراموش کند و همه چیز فراموش شود سخت در اشتباهید بلکه اگر می خواهید رابطه تان را دوباره سرو سامان بدهید باید اصول یک معذرت خواهی درست را بدانید.
نکته مهم اینکه رو در رو عذر خواهی کنید بهتر از اس ام اس یا ایمیل است اینطوری او هم می بیند و هم می شنود که شما پشیمانید و دوباره می تواند به شما اعتماد کند.
یک معذرت خواهی خوب و صحیح 6 جزءدارد:
1-بیان تاسف : واقعا به طرفتون بگویید که از این بابت متاسفید
نکته مهم اینکه بخاطراحساس او معذرت خواهی نکنید بلکه بخاطر رفتار نادرست خودتان معذرت خواهی کنید مثلا به جای اینکه بگویید «از اینکه با حرفام ناراحتت کردم عذر می خواهم »بگویید«متاسفم من حرف های بدی بهت زدم»
2-توصیح بدهید که اصلا چرا این اتفاق افتاد اینطوری طرفتان دلیل شما را می فهمد وحتی ممکن است درکتان کند.
3-قبول مسئولیت : این مهمترین قسمت است و طرف شما ممکن است ببیند شما اشتباه خودتان را پذیرفته اید و اعتراف می کنید خیلی برروی تجدید نظرش نسبت به شما تاثیر می گذارد .
4-بیان کنید که واقعا از این اتفاقی که افتاده است پشیمان هستید .
5-پیشنهاد کنید که حاضرید این خطایتان را جبران کنید .
6-از طرفتان بخواهید که شما را ببخشد .
دوستان بسیار پیش می آید که بین والدین با فرزندان یا والدین با همدیگر اختلافاتی پیش می آید و مطمئنا همیشه یکی مقصر است و افراد کمی هستند که واقعا عذرخواهی می کنند ولی اگر شما چنین موردی برایتان پیش آمد و متوجه شدید که مقصرید به جای اینکه کاری نکنید و این آسیبی که به طرفتان زده اید همیشه دردلش باشد میتوانید با یک معذرت خواهی ساده ،صحیح و اصولی همه چیز را تقریبا به حالت قبلش برگردانید و بدانید که آدم با معذرت خواهی کوچک نمی شود بلکه بر عکس این نشان از بزرگی و اعتماد به نفس شخص است .
اینطوری فرزندان ما هم یاد میگیرند که اگر لازم بود معذرت خواهی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه فرزند برتر می باشد.